בגידה – האם יש לה משמעות?

בגידה - האם יש לה משמעות?

בכותרת המאמר יש שאלה פשוטה, האם לבגידה יש משמעות? התשובה לשאלה הזו, היא תשובה מורכבת, משום שהתשובה הראשונית היא "באיזה הקשר"? אדם שמוסר מידע לאויב, מבצע עבירה פלילית חמורה של בגידה במדינתו, כך שבוודאי שיש לה משמעות. אך לא מדובר בפלילים, אלא בתחום דיני המשפחה. לכן, במידה ואנו עוסקים בתחום דיני המשפחה, הרי שהתשובה לשאלה, היא כן ולא. נסביר: לבגידה בתחום המשפחה, יש בדרך כלל משמעות אופרטיבית, אך לא תמיד. הכל נגזר מהסטטוס האישי של בני הזוג, אשר ביניהם התרחשה בגידה. שאלות נוספות שעולות הן מהי בעצם בגידה? כיצד נגדיר בגידה בתחום המשפחה? בכל אלו, נדון במאמר שלהלן. נדגיש כי מטרתנו היא להעניק לכם, הגולשים הנכבדים, תוכן, אך במידה ויש לכם אירוע ספציפי, כדאי מאוד להיעזר בעורך דין משפחה בעל ניסיון וידע.

מהי בגידה בתחום המשפחה?

יש בני זוג, שמבחינתם בגידה היא עצם קיומו של שיח עם גבר או אישה אחרת (במיוחד בחברות דתיות מאוד). בגידה אצל זוגות אחרים, יכולה להיות קיום של יחסים אינטימיים, ללא יחסי מין, בין אחד מבני הזוג לאדם אחר. אך ככלל, אין ספק שבגידה מוגדרת בתור קיום יחסי אישות עם אדם אחר. כלומר, כאשר זוג הוא נשוי, ואחד מהם מקיים יחסי מין עם אדם אחר. יחד עם זאת, יש להבדיל בין בגידה במובן המשפטי, לבין בגידה רגשית. בגידה רגשית, כשמה כן היא – כאשר בין בני הזוג נגרמת פגיעה מסוימת, שיש בה כדי לפגוע במרקם היחסים. למשל – התנהגות לא נאותה, זלזול, פגיעה פיזית או מילולית, אולם לא נעסוק בכך במאמר זה.

בגידה במובן המשפטי, היא בגידה מינית, כלומר קיום יחסי מין עם אחר. לעיתים, גם בגידה רגשית יכולה להיות בעלת פן משפטי. למשל, אם בן זוג נוהג באלימות כלפי בת זוגו, הרי יש לכך משמעות משפטית אופרטיבית.

עמדת היהדות לבגידה:

בישראל, נישואין וגירושין נקבעים לפי הדין הדתי שחל על בני זוג. למשל – על זוגות מוסלמים חל הדין האסלמי–שרעי. על זוגות יהודים חל הדין האישי–דתי. אנו נתמקד בדין האישי–דתי. לפי ההלכה העברית, בגידה יכולה להיעשות על ידי אישה, לא על ידי גבר. כלומר, בעל שמקיים יחסי אישות עם אישה אחרת, לא מבצע בגידה לפי ההלכה העברית. מנגד, אישה שמקיימת יחסי אישות עם גבר אחר, מבצעת בגידה. בגידה מוגדרת בתור קיום יחסי אישות עם גבר אחר. יחד עם זאת, בהלכה העברית יש מושג נוסף שנושק למונח בגידה, שנקרא "מעשה כיעור". מעשה כיעור, גם הוא יכול להיעשות על ידי אישה בלבד. למשל, אישה שנפגשת עם גבר לבדה, מקיימת מעשה כיעור.

למעשה, גם בגידה וגם מעשה כיעור, מהווים עילה לגירושין. גירושין בישראל, מתבררים בפני בית הדין הרבני, כלומר, בית דין דתי. דהיינו – לבגידה יש משמעות משפטית מהותית.

סנקציה על בגידה:

כאמור, בגידה היא עילה לגירושין וכך גם מעשה כיעור. דהיינו, אישה שמבצעת את אחד המעשים הללו, היא אישה שבעלה זכאי להתגרש ממנה, משום שכדי להתגרש בפני בית דין רבני, יש צורך להוכיח עילה לגירושין. בהתאם, בגידה היא המעשה החמור ביותר, ואישה שבוגדת בבעלה, בעלה מחויב לגרשה, ללא אפשרות לסליחה. יותר מכך, אישה שנתפסה בוגדת בבעלה, ואף הרתה כתוצאה מהבגידה, הרי שילדה ייחשב בתור "ממזר אסור בקהל אלוהים", כך לפי ההלכה העברית. כך שהמשמעות של בגידה של נשים בדין הדתי, היא מהותית מאוד, ויש בה כדי להשפיע על הליך הגירושין.

יותר מכך, אישה שבגדה בבעלה, לא תהיה זכאית למזונות אישה (להבדיל ממזונות ילדים – שאינם תלויים). כלומר, הבעל יחויב לגרש את אשתו, ואשתו תאבד את זכאותה למזונותיה. המשמעות היא קריטית, במיוחד בסיטואציה שבה אישה לא עבדה טרם הגירושין, ועתה תתקשה לכלכל את עצמה.

הוכחה של בגידה:

חשוב לציין כי לא פשוט להוכיח בגידה. לפי ההלכה העברית, כדי להוכיח בגידה, יש צורך בשני עדים שראו את האישה מקיימת יחסי אישות עם גבר אחר. לכן, במקרים רבים קשה להוכיח את קיומה של בגידה. לא פעם בעל שטוען לבגידה, מצליח להוכיח מעשה כיעור בלבד, אך לא בגידה, על כל המשמעות המשפטית שלה.

לסיכום:

לבגידה בתחום הגירושין, יש משמעות משפטית . יחד עם זאת, אנו מציעים לפנות לעורך דין גירושין בעת הצורך, כדי שיבחן את הנסיבות לעומק.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן