הוצאת ילדים מהבית – מה הדין?

הוצאת ילדים מהבית - מה הדין?

אחד הדברים הקשים ביותר הוא הוצאה של קטין מבית הוריו הביולוגיים. הוצאת ילד מבית הוריו הביולוגיים, אינה עניין של מה בכך, שכן היא נעשית רק במקרים חריגים מאוד, כאשר אין מסוגלות של הורי הקטין, לגדלו. הפרוצדורה לכך היא מורכבת, והיא נעשית במשורה. במאמר שלפניכם, נסביר מה הדין לגבי הוצאת ילדים מהבית, כיצד הדבר נעשה ולמי הסמכות לכך. כמו כן, נפרט מהי ההגדרה של קטין שיש להוציאו מהבית (קטין "נזקק", כלשון החוק). את כל זאת, נעשה כדי להציג לכם הקוראים תוכן איכותי. עם זאת, נעיר כי המאמר שלהלן הוא מאמר כללי, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי קונקרטי.

הסמכות לעסוק בהוצאת ילדים מהבית:

הסמכות להוציא ילדים מביתם, מהוריהם הביולוגיים, מוקנית לבית המשפט לנוער, שהוא בעצם בית משפט השלום, שיש בו שופטים מיוחדים עם התמחות ספציפית בשפיטה בתחום הנוער. החוק הרלוונטי בנושא, נקרא חוק הנוער (טיפול והשגחה), תש"ך-1960 (להלן: "חוק הנוער"). החוק הזה מתאר את הפרוצדורה להוצאת ילדים מהבית, וכן מעניק סמכות רבה לעובדים סוציאליים, שהם בעצם הזרוע הארוכה של בית המשפט לנוער, במובנים מסוימים. כמו כן, הוא מתווה פרוצדורה למקרים שבהם קטין נזקק לטיפול נפשי וכו'. הדוגמאות עוד רבות, אך זהו הדין הבסיסי בנושא.

כיצד מוציאים קטין מהבית?

הוצאה של קטין מהבית, רלוונטית למקרים שבהם מגדירים קטין, בתור "קטין נזקק". ההגדרה בחוק הנוער לקטין נזקק, היא הגדרה רחבה הכוללת מספר רב של רבדים. לדוגמא: קטין שאין לו אחראי, לרבות הורה, או כאשר לקטין יש הורה או אחראי שפשוט אינו יכול לטפל בו, או חלילה מזניח את הקטין. כמו כן, קטין מוגדר בתור קטין נזקק, במקרים שבהם הוא משוטט ברחוב, ללא כל השגחה (למשל – קטין שמסתובב בלילות ללא השגחה, או קטין שעובד שלא כדין בעבודות שלא ראויות לקטינים). קטין מוגדר בתור קטין נזקק לפי לשון חוק הנוער, גם במקרים שבהם הוא נמצא במקום המהווה השפעה רעה. לדוגמא, קטין שגדל בבית בושת. כמו כן, קטין מוגדר בתור קטין נזקק, במקרים שבהם נמצאו עליו סימני אלימות, או כשהוא מאוים.

כלומר, כדי שגלגלי סמכויותיו של בית המשפט לנוער, יחלו להסתובב, יש קודם כל לענות להגדרה של קטין נזקק. לאחר מכן, לעובד סוציאלי, עומדת הזכות לעתור לבית המשפט לנוער, בבקשה להוציא צו רלוונטי להוצאת קטין מהבית.

הוצאת קטין מהבית להשגחה של גורם שלישי:

כאשר קטין מוגדר בתור קטין נזקק, לעובד סוציאלי יש סמכות לפעול להשגחה וטיפול בעת הצורך. אחת הסמכויות שמתוארות בחוק לגבי עובד סוציאלי, היא הוצאת קטין ממשמורת של הוריו, וזאת עפ"י צו שיפוטי.

חוק הנוער מחייב את בית המשפט לשקול מספר אלמנטים במקרים כאלו, למשל: לבחון את טובת הקטין, וכן לבחון האם יש דרך אחרת לטפל ולהשגיח על הקטין, שלא באמצעות שהייה אצל הוריו הביולוגיים. כאשר בית המשפט לנוער מוצא כי אין אפשרות להשאיר קטין אצל הוריו תוך השגחה וטיפול, הרי שאז בית המשפט יכול להורות על העברת קטין – או במילים אחרות – הוצאת קטין מהבית, לבית אומנה או מעון ייעודי.

צו הגנה לקטין:

כאמור, אחד המקרים שבהם בית המשפט לנוער יכול להורות על הוצאת קטין מהבית, הוא כאשר קטין מתגורר במקום שבו נוהגים בו באלימות, או כאשר קיימת סכנה לחייו, לבריאותו או לשלומו. במקרים כאלו, חוק הנוער מקנה לבית המשפט לנוער, סמכות להוציא צו הרחקה לטובת הקטין. זהו הדין לפי סעיף 3א לחוק הנוער.

העברת קטין למוסד או משפחת אומנה:

כאמור, במקרים שבהם מתברר שיש להוציא קטין מבית הוריו, למשפחת אומנה או למוסד, בית המשפט לנוער יכול לקבוע הוראות מסוימות, לאחר שמיעת עמדתו של עובד סוציאלי. בין היתר, ניתן לקבוע כי הוריו הביולוגיים של הקטין ישמרו על קשר עמו. כמו כן, בית המשפט לנוער יכול לקבוע את לוח הזמנים ולבחון את החלטתו מפעם לפעם.

לסיכום:

הוצאת קטין מביתו, היא עולם ומלואו מבחינת הדין והפרוצדורה. חשוב להדגיש כי תיקים אלו, כלומר – תיקי נזקקות, הם תיקים שמערבים לא רק משפט, אלא גם מונחים מהתחום הסוציאלי והתחום החברתי. לכן, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין דיני משפחה, בעל ידע וניסיון בתיקים מהסוג הזה.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן