הורות משותפת

הורות משותפת

עבור רוב האנשים, המונח משפחה מתקשר עם הורים – אמא ואבא, ילדים, לעיתים גם כלב וגינה. עם זאת, המונח משפחה, כאשר בוחנים אותו בפן המשפטי, הוא מונח מורכב בהרבה, שכן הוא לא נבחן בצורה אינטואיטיבית, אלא מבחינה פרקטית, מבחינה חוזית, מבחינה סובייקטיבית ומבחינה אובייקטיבית. ללמדנו, כי מבחינה משפטית, המונח משפחה יכול לעסוק גם באמא ואמא, אבא ואבא, רק אמא או רק אבא, או אמא ואבא שהם לא בני זוג בכלל, אלא רק מכרים שחברו יחדיו להקים משפחה בישראל. באפשרות האחרונה, נעסוק במאמר זה – נסביר מהי למעשה הורות משותפת. אומנם הצגנו הסבר קצר, אך מדובר בנושא מורכב ורחב, שבו כאמור נעסוק במאמר שלפניכם.

נדגיש כי מטרת המאמר היא להציג לקוראים תוכן איכותי, אך אין במאמר כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין משפחה בעל ניסיון.

המונח משפחה:

כאמור, המונח משפחה לרוב מתקשר לדרך בה רוב האנשים רואים משפחה, כלומר – אמא, אבא וילדים. עם זאת, מונח המשפחה עבר תהפוכות רבות במהלך השנים: במציאות המודרנית, המונח משפחה – שונה לחלוטין ממה שהיה פעם. משפחות כיום מקיימות משק בית משותף מבלי להינשא, להבדיל מן העבר. כמו כן, משפחות כיום מוקמות על ידי זוגות חד מיניים, שזו מתכונת שבוודאי לא הייתה מוכרת ולא מתקבלת על ידי החברה בעבר. סוג חדש נוסף של משפחה, הוא "הורות משותפת". אם בעבר, אדם שלא היה נישא לאדם אחר, היה גם נותר ללא ילדים, הרי שהיום – אנשים שלא רוצים להינשא או שלא הכירו את בחיר ליבם, יכולים להקים משפחה עם אדם אחר, שלו הם לא נשואים, ולא מחויבים לו מבחינה זוגית. על כך, בחלק הבא.

מהי בעצם הורות משותפת?

הורות משותפת היא חבירה של שני אנשים, שאינם מחויבים אחד לשני מבחינה זוגית – וזאת להבדיל מזוגות שנישאים ומביאים יחדיו ילד לעולם, או זוגות שמקיימים יחדיו משק בית משותף כידועים בציבור, או זוגות חד מיניים שמביאים יחדיו ילד באמצעות פונדקאות או טיפולי פוריות. זוג הבוחר להביא יחדיו ילדים בהורות משותפת, הוא "זוג" שבעצם אין לו קשר מחייב, ולכן הקמה של משפחה כזו היא דבר מורכב, במיוחד מבחינה רגשית, אך גם מבחינה משפטית. בשל המורכבות, נהוג להסדיר הורות משותפת, באמצעות הסכם. על כך – בחלק הבא.

כיצד מסדירים קיומה של הורות משותפת:

כאמור, משום שזוגות המביאים יחדיו ילד משותף, במתכונת של הורות משותפת, אינם זוגות לכל דבר ועניין, אלא לעיתים אנשים זרים שמביאים יחדיו ילד לעולם, הרי שעולה הצורך להסדיר את התנהלות החיים המשותפים. לשם כך, נהוג לערוך הסכם הורות משותפת, שהוא הסכם ארוך ומקיף, הכולל נושאים רבים, למשל: חלוקת המשמורת על הילד המשותף, ביטוחים, החינוך שיקבל הילד המשותף, ירושה וצוואה במקרה של מות אחד ההורים והדוגמאות עוד רבות.

מכיוון שמדובר בזוג שאין לו מחויבות, הרי שלהסכם ההורות המשותפת ישנה משמעות רבה, משום שהוא בעצם ילווה את בני הזוג עוד שנים רבות בהמשך.

האם צריך להיות מלווה בידי עורך דין משפחה?

כעורכי דין למשפחה, תשובתנו לשאלה הנ"ל, חיובית. הקמה של משפחה משותפת, עם אדם זר, מצריכה חוסן נפשי, מסוגלות רגשית, ובמיוחד הסדרה משפטית מקיפה, במסגרת הסכם הורות משותפת. בהתאם, הקמה של משפחה כזו, מצריכה ליווי ארוך, כתף תומכת וידע משפטי רב. אנו ממליצים בחום להיות מיוצגים מלכתחילה באמצעות עורך דין דיני משפחה אשר יסייע לכם וייצג אתכם נאמנה בהליך המורכב הזה.

לסיכום:

במאמר זה, הסברנו וסקרנו את המונח הורות משותפת. הסברנו כי הורות משותפת היא בעצם סיטואציה של שני מכרים או זרים, אשר חוברים יחדיו לצורך הבאת ילד. להבדיל ממשפחה רגילה, בהורות משותפת, ההורים הם לא בני זוג, לא נשואים וגם לא מקיימים משק בית כידועים בציבור. משום שהקמה של משפחה משותפת (דהיינו – הורות), היא דבר מורכב, יש להסדיר את ההתנהלות ההורית הזו, באמצעות הסכם הורות משותפת. בכך עסקנו במאמר זה. כמו כן, הסברנו שחשוב מאוד להיות מלווה באמצעות עורך דין משפחה, בשל מורכבות ההליך.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן