כל מה שחשוב לדעת על הסכם ממון

כל מה שחשוב לדעת על הסכם ממון

בשנים האחרונות, המונח "הסכם ממון" הפך לשכיח בלקסיקון הישראלי. למעשה, הנושא של עריכת הסכם ממון, מעסיק בעיקר זוגות אשר עתידים להתחתן. מדוע? משום שבמסגרת הסכם ממון, בני הזוג מסדירים את אופן חלוקת הרכוש המשותף שלהם, אם חלילה יתגרשו או ייפרדו. מכאן נובעת החשיבות של הסכם ממון.

במאמר שלהלן נסביר מהו בעצם הסכם ממון, מה החשיבות שלו ומה כדאי לכלול במסגרתו. נעשה זאת כדי להעניק לכם הקוראים, מידע איכותי, אך נדגיש כי אין מדובר בתחליף לייעוץ משפטי ספציפי עם עורך דין משפחה בעל ניסיון.

חוק יחסי ממון:

כדי להבין מהו הסכם ממון, יש להבין את הבסיס. הבסיס להסכם ממון, הינו חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג–1973 (להלן: "חוק יחסי ממון"). חוק יחסי ממון, קובע ברירת מחדל לחלוקת רכוש בין בני זוג, בעת גירושין. כלומר, בני זוג שמתגרשים, ייהנו מחלוקת רכוש שווה, כברירת מחדל. החריג לכלל זה, מוגדר גם הוא בחוק יחסי ממון. למעשה, ישנם שני חריגים: החריג הראשון הוא סיטואציה שבה בית המשפט מוצא כי יש לסטות מברירת המחדל, וזאת בנסיבות מיוחדות. החריג השני הוא עריכת הסכם ממון. דהיינו, אם בני הזוג ערכו הסכם ממון כדין, שקובע חלוקת רכוש אחרת, הרי שאז, הסכם הממון הוא זה שיחייב בכל הנוגע לחלוקת רכוש.

חשוב לציין שבחוק יחסי ממון, ההגדרה לרכוש משותף, היא כל סוג של רכוש, למעט – רכוש שהתקבל במתנה אצל אחד מבני הזוג והיה שייך לו, לפני הנישואין.

הסכם ממון – מה הדין?

הסכם ממון הוא בעצם הסכם שעורכים בני זוג, במטרה להסדיר את חלוקת הרכוש המשותף שלהם, במקרה של גירושין. במילים אחרות, הסכם הממון יקבע את הדרך שבה יבחרו בני הזוג לחלק את הרכוש שלהם. ככלל, נהוג לכלול בהסכם ממון את כל הרכוש הרלוונטי שנצבר במהלך השנים. נציין כי הסכם ממון, להבדיל מהסכמים אחרים, הוא "הסכם מגירה", כלומר – זהו הסכם שבני זוג יכולים לערוך בשנת 2010, אך לעשות בו שימוש בשנת 2030, אם יבחרו להתגרש. מנגד, ייתכן ובני הזוג לא יעשו בו שימוש לעולם.

הסכם ממון, הוא הסכם שנהוג לאשר אותו בבית המשפט לענייני משפחה, מה שהופך הסכם מעין זה, להסכם שקשה מאוד לבטל (נרחיב על כך בחלק הבא). בית המשפט נוהג לאשר הסכמי ממון, ללא קשיים מיוחדים, אלא אם קיימים תנאים מאוד מקפחים. עם זאת, מדובר בסיטואציה נדירה למדי.

ביטול של הסכם ממון – מה הדין?

ניתן לבטל הסכם ממון, כמו כל הסכם – בנסיבות מאוד מיוחדות. כפי שציינו, הסכמי ממון הם הסכמים שבדרך כלל מאושרים בבית המשפט לענייני משפחה וקשה מאוד לבטלם. עם זאת, בתי המשפט ביטלו לעיתים הסכמי ממון, בנסיבות כגון – מרמה והסתרה על ידי אחד מבני הזוג, קיפוח קשה העולה לכדי עושק של אחד מבני הזוג, כפייה בעריכת הסכם הממון (למשל – בן או בת הזוג מאיימים על האחר שבמידה ולא יחתום על ההסכם, יגישו תלונת שווא, או יפגעו בקשר עם הילדים המשותפים. הדוגמאות עוד רבות, כאשר הדוגמאות שציינו מבוססות על מקרים אמיתיים). כאמור, ביטול של הסכם ממון, הוא דבר חריג, אך חשוב מאוד לפנות לעורך דין משפחה, כאשר עולה הצורך.

האם כדאי לערוך הסכם ממון?

התשובה חיובית: חשוב לערוך הסכם ממון, משתי סיבות: הסיבה הראשונה הוא הוודאות. כלומר, בני זוג שעורכים הסכם ממון, נהנים מוודאות עתידית שהיא לעיתים חשובה. הסיבה השנייה, היא מניעת מחלוקות וצמצום סיכונים. בעזרת הסכם ממון, בני הזוג מונעים מראש מחלוקת עתידית.

לסיכום:

הסכם ממון הוא בעצם חריג לכלל, שלפיו הרכוש המשותף של בני הזוג, מחולק באופן שווה ביניהם לפי חוק יחסי ממון. מדובר בהסכם שנועד להסדיר מחלוקת עתידית לגבי חלוקת רכוש עתידית, במקרה ויחסי בני הזוג יעלו על שרטון.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן