ידועים בציבור

ידועים בציבור

המונח ידועים בציבור הפך שגור בפיהם של רבים. מדובר באורח חיים מוכר מאוד בישראל, על אף שלא מדובר בזוגיות ממוסדת מבחינה חוקית מפורשת. כידוע – ידועים בציבור הם בני זוג לכל דבר ועניין, שמקיימים זוגיות רגילה לכל דבר, מבלי להינשא. אך כיצד מגדירים ידועים בציבור, וכן מה ההבדל בזכויות שמגיעות לידועים בציבור, לעומת זוגות נשואים? על כך ועוד, במאמר שלפניכם, אשר יעסוק בסקירה של הדין הקיים על ידועים בציבור. נעיר כי מטרת המאמר היא להעניק לכם הקוראים מידע איכותי, אך המאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

כיצד נוצר מוסד הידועים בציבור?

למעשה, יש כמה סיבות להתחזקותו של מוסד הידועים בציבור. חלק מהסיבות הן חברתיות, אך על סמך הניסיון שלנו כעורכי דין בתחום המשפחה, הסיבה הראשונה להתחזקותו של המוסד הזה בארץ, היא הכפפת דיני הנישואין והגירושין לדין הדתי בישראל. כידוע, בארץ נישואין וגירושין נערכים לפי הדין הדתי, מה שלא אחת פוגע בזוגות רבים שאינם יכולים להינשא (כגון – כהן וגרושה, או בני דתות שונות, או זוגות חד מיניים). כמו כן, בדין הדתי, יש הוראות רבות שיש בהן כדי להפלות נשים לרעה.

עוד סיבה להיווצרותו של קונספט הידועים בציבור, הוא הקידמה הטכנולוגית. כיום קיימת תרבות של כאן ועכשיו, אנשים לא תמיד מתמסדים במהירות כפי שהיה בעבר ומנהלים זוגיות מבלי למסד אותה.

איך נגדיר ידועים בציבור?

לא פעם בתי המשפט לענייני משפחה, צריכים להכריע בשאלה האם בן או בת הזוג הם ידועים בציבור. שאלות כאלו יכולות לעלות כאשר בין בני זוג יש סכסוך על חלוקת רכוש, או חלילה במקרים שבהם אדם נפטר ועולה טענה לגבי הזכות לרשת אותו וכו'.

לרוב, כדי להגדיר ידועים בציבור, עושים שימוש בשני מבחנים. הבה נסקור אותם:

מבחן הקשר המשותף: זהו המבחן הבסיסי, במסגרתו בית המשפט יבחן את הקשר המשותף של בני הזוג, על פי הראיות שיוצגו בפניו. הוא יבחן האם מדובר בבני זוג שמקיימים משק בית משותף, הקימו משפחה יחדיו, שמנהלים את החיים המשותפים שלהם יחדיו, או שאולי מדובר בבני זוג שנהנים לבלות ביחד, אבל אין להם באמת משק בית משותף ומציאות חיים משותפת, אלא הפרדה מלאה בהכל. עוד יבחן בית המשפט, את התנהלות החיים שלהם, על סמך ראיות. אגב, מבחן הזמן – אינו מבחן מחייב. יתכן שידועים בציבור יהיו תקופה קצרה יחדיו, ויתכן שדווקא זוג שלכאורה שנים רבות מקיים זוגיות, לא יענה על ההגדרה של ידועים בציבור.

המבחן האובייקטיבי של הסביבה: זהו מבחן נוסף, במסגרתו בית המשפט יבחן כיצד החברה (חברים קרובים ובני משפחה) רואה את בני הזוג. זהו מבחן חשוב, כי כפי שתיארנו לעיל, יתכן שבני זוג יהיו יחדיו תקופה ארוכה, אבל רק ברמת "הכייף", כך שבני המשפחה של שניהם לא באמת יכירו את בן או בת הזוג. כך להיפך, ככל שהסביבה הקרובה מכירה ורואה בבני הזוג כמשפחה, הרי שאז הנטייה תהיה להכיר בבני הזוג כידועים בציבור.

זכויות ידועים בציבור:

למעשה, אין באמת הבדל בין הזכויות של ידועים בציבור, לעומת זוגות נשואים. זוגות ידועים בציבור זכאים לרשת את בן או בת הזוג, לקחת משכנתא יחדיו, להביא ילדים יחדיו, להיות מוטבים בהסכם ביטוח יחדיו, לחתום על הסכמים יחדיו, לערוך הסכמים משותפים עם צד שלישי והדוגמאות עוד רבות. ההבדל היחיד בין ידועים בציבור לנשואים, הוא עצם העובדה שזוגות נשואים פשוט מחזיקים בתעודת נישואין שמוכיחה את הזוגיות שלהם. אצל ידועים בציבור, לעיתים נדרשת הצהרה או תצהיר החתום ע"י עורך דין לצורך הוכחת קיומה של זוגיות, וזאת לצורך מימוש זכות מסוימת.

לסיכום:

במאמר זה עסקנו בידועים בציבור. הסברנו שידועים בציבור הם בני זוג לכל דבר ועניין וכמו כל זוג נשוי, הם למעשה זכאים לכל זכות. לצד זאת, גם הצגנו סקירה של כיצד הפך קונספט הידועים בציבור לקונספט חשוב ומשמעותי כל כך. כמו כן, הסברנו כיצד בתי המשפט בוחנים האם בני זוג מסוימים, הם ידועים בציבור וסקרנו בהתאם את המבחנים הרלוונטיים. את המאמר הזה נסיים בהמלצה חמה, להיעזר בעורך דין בעל ידע וניסיון בעת הצורך.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן