כינוס נכסים

כינוס נכסים

המונח כינוס נכסים, מתייחס לשתי סיטואציות – סיטואציה של אדם שלא מצליח להחזיר את חובותיו, ולכן הוא מצוי בכינוס נכסים לקראת פשיטת רגל, או סיטואציה שבה ישנה מחלוקת ועולה צורך לתפוס נכסים של אדם מסוים, או לנהל נכס של צדדים הנמצאים במחלוקת. כלומר, כינוס נכסים, הוא תחום שנוגע גם לתחום האזרחי, כלומר – סכסוכים אזרחיים, או הליכי פשיטת רגל. אך כינוס נכסים הוא גם תחום שנוגע לדיני המשפחה. לדוגמא – כאשר זוג מסוכסך לגבי דירת מגורים, לעיתים עולה הצורך למנות כונס נכסים, דהיינו – אדם שינהל את הנכס וימכור אותו. במאמר שלפניכם/ן נעסוק בכינוס נכסים, נציג רקע בנושא, וכן נתאר איך הדבר בא לידי ביטוי בתחום דיני המשפחה.

כינוס נכסים – מה המשמעות?

כינוס נכסים בא לידי ביטוי במקרה שבו אדם שלישי, נוטל בסמכות חוקית נכס ששייך לאדם אחר. לדוגמא, אם אדם מגיש תביעה נגד אדם אחר, הוא יכול לבקש מבית המשפט סעד זמני, שבמסגרתו הוא יתפוס נכס ששייך לנתבע, על מנת להבטיח שהוא לא יוברח או יועבר לכאורה על שם אדם אחר, כך שבסוף הדרך ניתן יהיה לממש אותו. זו סיטואציה של כינוס נכסים, כאשר האדם התופס את הנכסים בדוגמא שהצגנו, מחויב לנהל אותם וליישם את הנחיות בית המשפט. כמו כן, הוא יכול להיות חייב בנזיקין אם הוא מתרשל בטיפול בנכס או נוהג בחוסר הגינות ותום לב. אם נרצה, כונס נכסים הוא צד שלישי שמקבל על עצמו את האחריות, לנהל רכוש של אדם מסוים במקרים שבית המשפט מורה, וגם במקרים שבהם אדם נוקט בהליכי פשיטת רגל (או אם נוקטים נגדו בהליכים אלו). זהו – על רגל אחת – כינוס נכסים, ניהול ושליטה בנכסים של אדם אחר, עד למימוש או עד החלטה אחרת.

כונס נכסים במדינת ישראל, יהיה תמיד עורך דין, אשר גם חלים עליו חובות מיוחדים במידה והוא פועל בתור כונס נכסים.

הבה נמנה את ההליכים שבהם נעשה שימוש בכונס נכסים:

במסגרת הליך אזרחי – לעיתים צד להליך משפטי יכול לעתור להתמנות ככונס נכסים לנכסים של הצד השני, וזאת על מנת להבטיח את המימוש של הנכס בסוף הדרך. לדוגמא, אם קיים חשש שנתבע יעלים נכסים, הרי שאז ניתן לבקש מבית המשפט להתמנות ככונס נכסים על מנת להחזיק בנכס (כל נכס, גם רכב וכיו"ב).

במסגרת ההוצאה לפועל – גם במסגרת ההוצאה לפועל, כינוס נכסים הוא רלוונטי ביותר. לעיתים יש פסק דין כספי, ויש צורך לממש אותו במסגרת ההוצאה לפועל. אחת הסנקציות, או אם נרצה – דרכי המימוש, היא באמצעות כינוס נכסים. רשם ההוצאה לפועל יכול להטיל מגבלות על חייב, שביניהן מינוי כונס נכסים לנכסים של החייב, ובהתאם מכירתם ומסירת פירות המכירה לבעל החוב.

כינוס נכסים בתחום המשפחה – אכן, כפי שתיארנו בתחילת המאמר, גם בדיני משפחה קיים הליך של כינוס נכסים במקרים מסוימים, ועל כך נרחיב בחלק הבא.

כינוס נכסים במסגרת גירושין ובכלל בדיני המשפחה:

כאמור, גם בתחום המשפחה נושא כינוס הנכסים הוא רלוונטי. לרוב הוא רלוונטי במקרים של סכסוכים בין בני זוג על רכוש. לדוגמא, לרוב הנושא עולה כאשר בני זוג רוצים לפרק שיתוף, אך לא מגיעים להסכמה, ולכן עולה הצורך להגיש תביעה לפירוק שיתוף בדירת מגורים. אז, בית המשפט או בית הדין יכולים למנות כונס נכסים, שתפקידו יהיה לתמחר את הדירה לקונים פוטנציאלים ולמכור אותה. את שכרו הוא יקבל מפירות המכירה, ואת היתרה יחלק בין בני הזוג בהתאם לקביעת בית המשפט.

גם לצרכי מימוש פסקי דין, ניתן למנות כונס נכסים, בהתאם לאפשרות לעשות כן בהליכים אזרחיים. לשם כך חשוב להיעזר בעורך דין משפחה בעל ידע וניסיון.

זכות קדימה של בני זוג – חשוב לדעת:

חשוב להדגיש כי לבני זוג יש זכות קדימה בכל הנוגע לפירוק שיתוף בנכס, לרבות נכס מגורים. כלומר – לבן או בת הזוג, תמיד יש זכות ראשונה לרכוש את החלק של הצד האחר. זהו הדין שמפורט בחוק המקרקעין (מה גם שהזכות הזו מיושמת במקרים של דירת מגורים).

לסיכום:

במאמר זה עסקנו בכינוס נכסים, הסברנו באופן כללי מהו כינוס נכסים וכיצד הוא בא לידי ביטוי בתחומים שונים של המשפט. לאחר מכן הסברנו כיצד הוא בא לידי ביטוי בתחום המשפחה והגירושין. את המאמר נסיים בהמלצה להיעזר תמיד בעורך דין משפחה.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן