מה מגיע לאישה בגירושים?

מה מגיע לאישה בגירושים?

גירושין הם הליך לא פשוט, גם מבחינה רגשית ובוודאי שמבחינה כלכלית. גירושין הם בעצם פירוק של תא משפחתי, שלעיתים הוקם בעמל רב על ידי שני הורים שנישאו והביאו ילדים לעולם. מכאן, שענייני גירושין תמיד גוררים עמם שאלות רבות, החל מעצם הגירושין ועד לשאלות חשובות, כגון – משמורת על ילדים משותפים, מזונות, כתובה, חלוקת רכוש שווה והרשימה עוד ארוכה. אפשר לכתוב מאמרים רבים על גירושין בישראל, ממספר כיוונים ונושאים. עם זאת, הפעם, במאמר זה, נבקש להתמקד בשאלה אחת: מה בעצם מגיע לאישה בגירושין? זו שאלה שמצריכה קודם כל להסביר על גירושין בישראל, ולאחר מכן, נציג רשימה של נושאים שנוגעים לנשים, או במילים אחרות – רשימה של זכויות שמגיעות לנשים בגירושין.

נדגיש כי המאמר הזה נועד להציג לקוראות תוכן איכותי, אך הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי קונקרטי.

גירושין בישראל – על רגל אחת:

ככלל, גירושין בישראל נערכים בבית הדין הרבני, במידה ומדובר בזוגות בני הדת היהודית. לצד שאלת הגירושין, בני זוג המבקשים להתגרש, יצטרכו להסדיר נושאים נוספים, כגון – משמורת ילדים, מזונות ילדים וחלוקת רכוש בין בני הזוג. כל אלו יכולים להתברר בבית המשפט לענייני משפחה (למעט תביעות גירושין), או בבית הדין הרבני, במידה ומוגשת תביעת גירושין הכורכת את הגירושין עם הנושאים שהזכרנו. לצד המחלוקות, לאישה יש זכויות ספציפיות שחשוב להכיר, ועל כך בחלק הבא.

מה מגיע לאישה בגירושים?

זכות לשוויון ברכוש: הדין בישראל הוא, כי בעת גירושין בין בני זוג, תיערך חלוקת רכוש ביניהם, כלומר, מחלקים או מאזנים את הרכוש המשותף בצורה שווה בין בני הזוג. החריג לכך הוא במקרים שבהם יש הסכם ממון בין בני הזוג.

זכות לכתובה: בעת גירושין, אישה זכאית לקבל את כתובתה, כלומר – את הסכום שנכתב בעת הנישואין. נכון שישנם חריגים לכך, ולא פעם בתי דין קבעו כי סכום לא ריאלי שנכתב בכתובה, לא ייפסק, אך כן נוטים לפסוק שטרי כתובה לטובת האישה.

זכות למזונות אישה: בדין הדתי–האישי–היהודי, אישה זכאית למזונות אישה, עד לגירושין. עם זאת, להבדיל ממזונות ילדים, אין חובה אבסולוטית למזונות אישה. אישה יכולה לעיתים לאבד את זכאותה, במקרים של בגידה, או גירושין הנעשים בחוסר תום לב מצדה. במקביל, במידה ויש פערי שכר לטובת האישה, היא לא תהיה זכאית למזונות אישה. עם זאת, הזכות קיימת וחשוב להכירה.

זכות למזונות ילדים: מזונות המשולמים לטובת הילדים, מועברים ככלל להורה המשמורן שהיא האם ככלל. במידה ובני הזוג נמצאים בהליך גירושין אך עדיין לא התגרשו, זכאית האישה גם למזונות זמניים, עד להכרעה בענייני המזונות. בהתאם, אישה זכאית גם מעבר למזונות הילדים, לדמי מדור, שנועדו להבטיח סיוע כלכלי בכל הנוגע לדיור של האישה והילדים.

זכות למשמורת: אישה שנמצאת בהליך גירושין, זכאית להיות הורה משמורן, שכן הדין הוא שטובת הילד, במידה ומדובר בילד עד גיל 6, היא להיות עם אמו, מטעמים סוציולוגים. כך שבעת הליך גירושין, ההנחה וברירת המחדל הן, כי האישה תהיה הורה משמורן. כמו כן, במקרים רבים, בוחרים בני הזוג במשמורת משותפת, כלומר שוויון במשמורת מבחינת זמנים. גם זו זכות שעומדת לאישה, להיות משמורנית באופן שווה, במידה והדבר הוא לטובת הילד.

זכות לצו הגנה: ישנם מקרים שבהם גירושין לא נעשים בגין החלטה מושכלת של שני בני זוג. כלומר, לעיתים גירושין נערכים בגין אלימות, בגלל התעמרות של בעל באישה (וגם להיפך). מכאן, שבמסגרת גירושין, יש לכל אישה זכות לבקש צו הגנה נגד בעלה, או גרושה, או פרודה. צו הגנה ניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה או בית דין דתי. תכליתו של צו הגנה היא בעצם להורות על הרחקה של גורם מאיים מהגורם המאוים. מכאן, חשוב מאוד לדעת כי ישנה זכות להגנה במקרים הנדרשים לכך.

לסיכום:

במאמר זה הסברנו מה מגיע לאישה בגירושין. פירטנו קודם כל מהו הליך גירושין ומה הוא כולל, כדי להעניק רקע לקורא. לאחר מכן, הסברנו בהרחבה על חלק מהזכויות המגיעות לאישה בהליך גירושין. הסברנו שלכל אישה יש זכות למשמורת, זכות להגנה, זכות למזונות אישה במקרים רבים, זכות לכתובה וזכות לשוויון ברכוש משותף. נדגיש ונסיים את המאמר בהמלצה חמה – להיעזר בעורך דין משפחה, בעת הצורך.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן