עורך דין מזונות

עורך דין מזונות

הליכי גירושין כוללים מספר הליכי משנה, שכולם משמעותיים לעצם הגירושין ולהתנהלות החיים לאחר הגירושין. כלומר, הליך גירושין כולל מספר רבדים שיש להסדיר, האחד הוא עצם הגירושין, האחר הוא שאלת מזונות ילדים ולעיתים גם מזונות אישה. הנושא הבא הוא כמובן הסדרי השהות של הילדים המשותפים, והנושא האחרון הוא שאלת הרכוש המשותף. מאמר זה נכתב על ידי עורך דין מזונות. במאמר יוסבר מהו בעצם הליך גירושין ומה הוא כולל, וכן יוצגו מספר טיפים לשאלה איך נתגרש בצורה נכונה ויעילה. יוער כי מטרת המאמר היא להעניק לכם הקוראים מידע איכותי, אך המאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ספציפי אצל עורך דין מזונות.

תביעת גירושין וסמכויות שפיטה:

בישראל, הסמכות הבלעדית לעסוק בתביעות גירושין בין בני זוג, שמורה לבתי הדין הרבניים. במקביל, ישנו גם בית המשפט לענייני משפחה, אשר יש לו סמכות לעסוק בכל תביעה בתחום המשפחה, למעט תביעת גירושין ונישואין. דהיינו – את תביעת הגירושין אפשר להגיש לבית הדין הרבני, אך את יתר התביעות (מזונות, זמני שהות ורכוש) אפשר להגיש לבית המשפט לענייני משפחה. לצד זאת, ניתן לנהל את כל ההליכים המוזכרים גם בבית הדין הרבני, אם תביעת הגירושין שמוגשת אליו, כורכת עמה את כלל הנושאים, וקודמת לכל תביעה אחרת שהגיש הצד השני לביהמ"ש משפחה. כלל זה הינו "מרוץ הסמכויות".

בכל הנוגע לתביעת גירושין, בין אם היא כרוכה ובין אם לאו, יש להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני. במידה ומוכחת עילת גירושין מבין העילות המוכרות בדין הדתי (למשל – בגידה, מעשה כיעור וכיו"ב), הרי שאז בית הדין יורה על גט וסידור גט.

הסדרי שהות

בעבר היינו מכנים תביעות אלו תביעות משמורת. כיום הדין השתנה ומדובר במחלוקות על זמני שהות. בהיעדר הסכמה בין ההורים, בית המשפט לרוב יורה על זמני שהות שווים או לטובת הורה מסוים, בהתאם ליכולות של ההורים, רצונם ועל פי טובת הקטינים. מצד שני, הליכים הנוגעים להסדרי שהות אינם סופיים, ואפשר מפעם לפעם להגיש מחדש תביעות להסדרי שהות, בשל שינויי נסיבות, או שינוי בהתנהלות החיים.

מזונות ילדים ואישה:

אב חייב לשאת במזונות ילדיו, ובמידה וההורים מקיימים הסדרי שהות שווים ואין להם פער שכר משמעותי, הרי שאז ישנה חלוקה שוויונית יותר במזונות. מצד שני, לרוב האב יישא במזונות ילדיו לפחות עד גיל 6. תביעות למזונות יכולות להתברר בבית הדין הרבני, שיש לו סמכות מקבילה אבל לא אבסולוטית, או בביהמ"ש משפחה.

חלוקת רכוש:

כאשר בני זוג מתגרשים, עליהם להסדיר את חלוקת הרכוש שלהם שנצבר במהלך הנישואין. במידה וקיים ביניהם הסכם ממון, הרי שאז החלוקה תהיה יחסית קלה, שכן הוראות ההסכם (במידה ואושר ונחתם כדין) תחייבנה. במידה ואין הסכם ממון, הרי שהדין הוא חלוקה שווה של הרכוש המשותף, אך גם כאן לעיתים עולות טענות של כוונת שיתוף ברכוש מסוים, וגם שאלות עובדתיות של עצם הרכוש המשותף, האם הוא באמת משותף. לכן, גם הליכים הנוגעים לחלוקת רכוש, נדונים לא פעם בפני ערכאות עקב אי הסכמה של בני זוג.

איך נתגרש נכון?

לשאלה הנ"ל יש תשובות רבות, וכל עורך דין מזונות יציג תשובות שונות שמבוססות על ניסיונו המקצועי. אנו נתמקד בשלושה טיפים, כדלקמן:

כבדו איש את רעהו: זה כלל הקסם. הוא לא יעבוד תמיד, אבל הוא בוודאי יסייע להבטיח הליך גירושין קל יותר. תכבדו את הצד האחר וזכרו שאתם מתגרשים מאדם שהקמתם עמו משפחה.

לא לערב ילדים משותפים: טעות קשה שבני זוג בהליך גירושין עושים לעיתים, היא לערב את הילדים המשותפים ולהשמיץ את בן או בת הזוג. מדובר בטעות שתפגע ביחסים של הילדים עם ההורה האחר. לכן, המלצתנו היא אף פעם לא לערב את הילדים בסכסוך הגירושין.

תזכרו את היום שאחרי: לעיתים יש רגשות שליליים רבים בין בני הזוג לשעבר. המלצתנו היא תמיד לזכור את היום שאחרי. הליך גירושין הוא הליך מורכב, אבל הוא נועד להבטיח לכם חיים טובים ומלאים יותר לאחר הגירושין.

לסיכום:

במאמר זה הצגנו את הליך הגירושין ממעוף הציפור. הסברנו מה כולל הליך גירושין ואילו נושאים יש להסדיר במסגרת תביעת גירושין. כמו כן, הצגנו מספר טיפים לשאלה איך נתגרש נכון ויעיל. את המאמר נסיים בהמלצה חמה, תמיד להיעזר בעורך דין משפחה בעל ידע וניסיון.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן