שלום בית

שלום בית

מאמר זה יסכם את נושא שלום הבית, הן בגישת בית הדין הרבני והן ביהדות. מי מגיש תביעה לשלום בית? מתי מגישים תביעה לשלום בית? מהו הסכם שלום בית? ועוד. המאמר נכתב לצורך מתן מידע לקורא בנוגע לנושא ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

גירושים במדינת ישראל:

הליך הגירושים במדינת ישראל יכול להתנהל בהסכמת הצדדים, או שלא בהסכמתם. הליך גירושים שמתנהל בהסכמה, בדרך כלל מלווה בגורם שלישי אובייקטיבי, מפשר או מגשר, מומחה בתחום דיני המשפחה. המגשר מנסה לסייע בניהול משא ומתן ואם הצדדים מצליחים להגיע להסכמות, אז גם בניסוח חוזה שמוסכם על הצדדים, החתמת הצדדים והגשתו לאישור בית הדין הרבני. אם הצדדים לא מצליחים להגיע להסכמות, אזי אחד הצדדים יגיש תביעת גירושים לבית הדין הרבני, שיש לו סמכות בלעדית לדון בתובענה בתחום הגירושים.

בנוסף לתביעת הגירושים, יש להגיע להסכמות בנוגע לסוגיות הנלוות, הכוללות את חלוקת הרכוש בין הצדדים, את המשמורת על הילדים, את תשלומי המזונות ואת המדור. את הסוגיות הנלוות, כמו גם את הליך הגירושים עצמו, ניתן להסדיר בחוזה מוסכם על הצדדים, או להגיש תביעות לערכאה המוסמכת (בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה). במקרים רבים, כורכים את הסוגיות הנלוות בתביעת הגירושים שמוגשת לבית הדין הרבני (נעיר כי סוגיית המזונות מחייבת את אישור שני בני הזוג, להתדיינות בבית הדין הרבני).

שלום בית:

שלום בית, זו תגובה שלעיתים מוגשת על ידי הנתבע בתביעת גירושים. כמו תביעת גירושים, גם בקשה לשלום בית נתונה לסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני, שכן היא נגזרת של תביעת הגירושים. הבקשה מוגשת לצורך המשך מגורים משותפים וניסיון כן ואמיתי לשקם את מערכת היחסים בין הצדדים.

בית הדין הרבני דוגל הן בשלום בית והן בשלמות המשפחה ולכן יעודד את הצדדים לנסות ולשקם את מערכת היחסים הזוגית. בית הדין הרבני תמיד ישמח לקבל בקשה לשלום בית. עם זאת, הדבר הראשון שיבדוק, הינו האם מדובר בבקשה כנה, או שמדובר בבקשה שמוגשת בחוסר תום לב ולצורך הארכת הליך הגירושים והתביעות הנלוות. לאחר שבית הדין הרבני קובע כי הבקשה אכן הוגשה בתום לב, הוא ינסה לעשות כל שביכולתו על מנת לשכנע את הצדדים לנסות וליצור שלום בית. בית הדין הרבני לא יכול לכפות זאת, אלא רק בהסכמת הצדדים.

עם זאת, בית הדין הרבני יכול לתת צווים, לרבות צו למדור ספציפי – כלומר, צו לפיו הצדדים ימשיכו לגור באותו בית מגורים שבו גרו יחד לפני תחילת ההליך, צו עיכוב יציאה מהארץ, צו לעיקול זמני ועוד – אם הוא סבור כי צווים אלו יוכלו לסייע בקידום הצדדים לעבר שלום בית.

הסכם שלום בית:

הסכם שלום בית זהו הסכם שמכינים בני הזוג בסיוע מומחה בתחום. בהסכם, הצדדים מגדירים תקופת ניסיון שבה ינסו לשקם את מערכת היחסים ביניהם. בנוסף, יגדירו הצדדים מה אורך התקופה שבה ינסו לשקם את מערכת היחסים, איפה יגורו ועוד. בסיום ההסכם יציינו הצדדים, בהסכמה, שאם יראו כי תקופת הניסיון לא צלחה, אזי הם יסכימו על גירושים וינהלו את הליך הגירושים בהסכמה.

אם הצדדים לא מצליחים לגשר על הפערים והם מחליטים על גירושים, הם צריכים להגיש את הסכם הגירושים לבית הדין הרבני לאישור.

ייצוג בהליכי גירושים ובהליכי שלום בית:

הן בהליכי גירושים, הן בהליכים הנלווים והן בבקשה לשלום בית, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום דיני המשפחה. מדובר בהליכים מאוד רגישים וחשוב להכיר את הדין ואת מערכת המשפט – הן בבית הדין הרבני והן בבית המשפט לענייני משפחה. עורך דין ידע לנהל את ההליך בצורה הטובה ביותר עבור האדם שאותו הוא מייצג, וכן במקרים רבים יוכל לסייע לצדדים להגיע להסכמות ובכך לייתר את ההליך המשפטי. כלומר, ייצוג על ידי עורך דין, יסייע בקיצור וייעול ההליך.

לסיכום:

תביעה לשלום בית, היא בקשה שמגיעה כתגובה לתביעת גירושים. כאמור, בתי הדין הרבניים מעודדים שלום בית ומייחסים לכך חשיבות רבה, בפרט כאשר יש ילדים בתמונה. כאשר אחד הצדדים שוקל לבקש שלום בית, וככלל כאשר מוגשת תביעת גירושים, כדאי לפנות לעורך דין שיסייע בניהול ההליך וייעץ מה הדבר הטוב ביותר עבור הלקוח.

 

 

 

 

 

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן